Aralık 28, 2022 admin

Zorunlu Trafik Sigortası Neleri Karşılar?

Zorunlu Trafik Sigortası neleri karşılar? sorusunun yanıtı tüm araç sahipleri tarafından merak edilmektedir. Öncelikle bu sigorta, araç sahiplerinin yasal zorunluluk olarak yaptırması gereken bir sigortadır ve trafikteki riskleri azaltmak, diğer araçlar ve yolculardan kaynaklanan zararları önlemek amacıyla yapılır.

Trafik sigortası; olası bir kazada kusurlu tarafın karşı tarafa verdiği maddi ve bedeni zararlar ile sağlık masraflarını sakatlanma ve ölüm dahil olmak üzere belirli limitler dahilinde teminat altına alır.

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI NELERİ KAPSAR?

Zorunlu trafik sigortasında, trafik kazası sonucunda karşı tarafa verilen zararın masrafları, elektrik direği, lamba gibi kamuya ait mallara kasti olmayarak verilen zararlar, ev, dükkan ve buna benzer üçüncü kişilere ait mallara verilen hasarlar, kaza sırasında vefat edenlerin defin ve bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler varsa onların masrafları gibi durumlar sigorta kapsamına girmektedir.

Ayrıca trafik kazasında yaralanan kişilerin kısmi ya da süresiz çalışamaz duruma gelmesi halinde o kişilerin ekonomik gelirinin azalması ya da kesilmesi ve baktığı kişilerin destekten yoksun kalması durumlarında meydana gelen masraflar da sigorta kapsamındadır.

Trafik kazası sonucunda sigortalı suçlu değilse ve buna rağmen karşı taraf sigortalının haksız olduğunuzu iddia edip dava açıyorsa avukatlık ücretleri için savunma masrafları da sigorta kapsamında karşılanmaktadır.

Trafik kazası söz konusu olduğunda maddi hasarların yanı sıra bedeni zararlar da ortaya çıkabilir. Kişilerde meydana gelen yaralanmalar trafik sigortasının teminatı altındadır. Yaralılara yapılacak ilk yardım hizmetleri, muayeneler, tedaviler, ilaçlar gibi masraflar da trafik sigortası tarafından karşılanır.

KAMU MALINA VERİLEN ZARARLAR VE DOĞAL AFETLER SİGORTA KAPSAMINDADIR?

Trafik sigortası kaza sırasında kamu mallarına gelen zararı karşılar. Elektrik direği gibi kamuya ait bir mal kaza sonucu hasar gördüyse trafik sigortası kapsamı içerisinde sayılır. Hasarın ödenmesi yine limitler içerisinde yapılır. trafik sigortası kaza sırasında karşı tarafa verdiğin zararları karşıladığı için doğal afetlerin aracına vereceği zararlar, trafik sigortandan değil kasko sigortan tarafından ödenebilir.

Zorunlu Trafik Sigortası hakkında daha detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. Size en uygun sigorta için buraya tıklayarak veya Sigortam Yanımda mobil uygulamamızı yükleyerek dolduracağınız form ile teklif alabilirsiniz.