Haziran 8, 2022 admin

Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası Hakkında Merak Edilen 5 Soru

yurt dışı seyahat sağlık sigortasıYurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası, yurt dışı seyahatlerinde vize başvurularıyla birlikte zorunlu olarak da talep edilmektedir. Zorunlu sağlık teminatlarının yanında bagaj kaybı, bagajın zarar görmesi gibi birçok olumsuz duruma karşı teminat sağlanmaktadır. Sigortacı, seyahat sırasında poliçenin geçerlilik tarihleri arasında meydana gelen bir kaza veya önceden mevcut bir duruma bağlı olmayan hastalık hali sonucunda, planlanan seyahat süresi dışında meydana gelmemesi kaydıyla, sigortalıya, poliçede belirtilen teminatları sağlar. Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası Covid-19 dahil olmak üzere tüm salgın hastalıkları kapsamaktadır.

Bu sigortayla ilgili en çok merak edilen beş sorunun yanıtını sizler için derledik:

1- Seyahat sağlık sigortasını seyahatimden ya da uçuşumdan 1 gün önce olacak şekilde mi başlatmalıyım?

Seyahat sağlık sigortaları, poliçe genel şartları gereğince öğlen 12:00 de başlayıp öğlen 12:00 de sona ermektedir. Eğer sizin seyahat başlangıç saatiniz öğlen 12:00 den önce ise poliçenizi seyahatinizden 1 gün önce başlatmalısınız. Aynı durum seyahat bitimi için de geçerlidir.

2- Çok sık seyahat ediyorum. Bu poliçeden yıllık olarak faydalanabilir miyim?

Poliçenizi haftalık, aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık olarak düzenleyebilirsiniz. Fakat şu nokta önemlidir. Bu sigorta en fazla birbirini izleyen 92 gün süren seyahatler için geçerlidir. TC sınırları içerisine giriş yapılmadan 92 günü aşan seyahatlerde teminatlar geçersiz olur.

3- Öğrenci Seyahat Sağlık Sigortası ile Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası arasında fark var mı?

Erasmus gibi eğitim programları ya da dil okulu gibi nedenlerle yurt dışına gidilecekse eğitim vizesi alınması gerekir. Böyle bir durumda da seyahat sigortası yerine öğrenci seyahat sağlık sigortası talep edilebilir. Ancak bu durum ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. Kısacası yurt dışı eğitim sağlık sigortası, eğitim için vize alanları veya gittikleri ülkede eğitim nedeniyle bulunanları kapsar. Yurt dışı seyahat sağlık sigortası ise sadece turizm amaçlıdır.

4- Yurt Dışı Seyahat Sigortası Teminatları Nelerdir?

Başta Schengen ülkeleri olmak üzere birçok ülkenin vize işlemlerinde şart koştuğu Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası, sigortalıya yurt dışında bulunduğu süre zarfında karşılaşabileceği olumsuz anlarda çok önemli teminatlar sunar. Yurt dışı seyahat sağlık sigortası genel şartlarında; Covid-19 sebebiyle (Ek prim ödenmesi koşuluyla poliçeye eklenir.) gerekecek sağlık giderleri dahil olmak üzere hastalanma ve tıbbi tedavi ile sigorta şirketinden sağlanacak ek teminatlarla hırsızlık ve bagaj hasarı gibi durumlar da teminat altındadır. Yurt dışı seyahat sigortası teminatları; yatarak tedavi, ayakta tedavi, hasta nakli ve vefat durumunda cenaze nakli olarak sıralanır. Teminatların tutarları ise gidilecek ülkeye göre değişiklik gösterebilir.

5- Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası Kaç Günlük Olmalı?

Vize işlemleri için sigorta yaptırılacaksa özel bir dikkat gerekir. İstenen vize süresi örneğin 10 gün ise bu süre zarfında sigortalı olunması önerilir. Bunun dışında birden fazla ülkeye peşpeşe seyahat edilecekse bu ülkelerin tamamını kapsayan sigortaların tercih edilmesi, sürelerin de buna uygun olarak ayarlanmalıdır.

Yurt Dışı Seyahat Sağlık sigortaları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. Size en uygun sağlık sigortası için buraya tıklayarak veya Sigortam Yanımda mobil uygulamamızı yükleyerek dolduracağınız form ile teklif alabilirsiniz.