Ekim 14, 2022 admin

Trafikte Güvenli Sürüş Kuralları

Trafikte Güvenli Sürüş Kuralları

Trafikte güvenli sürüş kuralları hem kendiniz hem de trafikteki diğer kişiler için çok önemlidir. Trafik kazalarındaki maddi ve bedeni kayıpların önüne geçilmesi için trafik kuralları konusunda bilinçli olunması gerekmektedir.

ARAÇ BAKIMINIZI İHMAL ETMEYİN

Aracınızın yaz ve kış bakımları düzenli olarak yaptırılmalıdır. Özellikle uzun yol öncesi aracın periyodik bakımının ihmal edilmemesi gerekmektedir. Aracınızın temizliği de en az araç bakımı kadar önemlidir. Camların, aynaların ve farların görüş alanınızı engelleyecek şekilde kirli olmamasına özen göstermeniz gerekmektedir.

EMNİYET KEMERİ HAYAT KURTARIR

Aracın sürücü koltuğuna oturduğunuzda ilk işiniz emniyet kemeri takmak olmalıdır. Emniyet kemeri, kaza anında ve ani manevralarda bedeni zararları engelleyen en önemli araçtır.

TAKİP MESAFESİ VE HIZ KONTROLÜ

Sürüş sırasında önünüzdeki araçla aranızdaki takip mesafesini korumanız ve şehir içi yolarda hız limitine uymanız ani frenlerde kaza yapma riskini azaltır. Akıcı bir trafikte takip mesafesini korumanız ani frenlerde meydana gelebilecek trafik kazalarını önler.

YORGUN VE UYKUSUZ ŞEKİLDE ARAÇ KULLANMAYIN

Uzun bir yolculuğa çıkacaksanız, en fazla 3 saatte bir mola vermeniz gerekmektedir. Bundan daha uzun süre araç kullanmanız dikkatinizin dağılmasına ve hata yapmanıza neden olur. Özellikle sıcak havalarda kesintisiz sürüş, lastiklerde basıncın artmasına ve lastiklerin aşınmasına neden olur. Bu nedenle 3 saatte bir verilen mola lastik basıncı kontrolü için de olumlu olmaktadır.

TRAFİK VE KASKO SİGORTALARI

Trafik Sigortası, yapılması zorunlu olan bir sigortadır ve sizi kusurlu olduğunuz trafik kazalarında karşı tarafa olan maddi yükümlülükten kurtarır. Kasko ise trafik kazası sonucunda ya da aracınızın yanması, çalınması ve çalınmaya teşebbüs edilmesi durumlarında aracınızda oluşabilecek zararları güvence altına alır. Bu nedenle bu iki sigorta poliçeleriniz olmadan trafiğe çıkmanız riskli olacaktır.

Trafik ve kasko sigortaları hakkında daha detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. Size en uygun Kasko Sigortası için buraya tıklayarak veya Sigortam Yanımda mobil uygulamamızı yükleyerek dolduracağınız form ile teklif alabilirsiniz.