Mart 29, 2022 admin

Seyahat Sağlık Sigortası Nedir? Zorunlu mudur?

Seyahat Sağlık SigortasıSeyahat Sağlık sigortası hem yurt içi, hem yurt dışı seyahatlerde önceden var olan ya da kronik hastalıklar dışındaki bir nedenden dolayı başınıza gelebilecek hastalık, kaza, valiz kaybı gibi riskleri güvence altına alan bir sigortadır.

Seyahat Sağlık Sigortası’nda seyahat sürecinde hastalık ya da kaza sonucunda acil müdahale edilmesi gereken durumlarda sağlık masraflarınız, teminatlarınız doğrultusunda sigortanız tarafından karşılanır. Ana teminatları arasında ayakta tedavi harcamaları, yatarak tedavi harcamaları, vefat halinde cenazenin ülkeye nakli ve ferdi kaza teminatı bulunur. Poliçenize dâhil edebileceğiniz ek teminatlar sayesinde ise kayıp bagajın bulunması ve size teslim edilmesinden evde meydana gelen bir kaza nedeniyle oluşacak seyahat masraflarının karşılanmasına kadar pek çok güvenceye sahip olabilirsiniz.

SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI ZORUNLU MU?

Bu sorunun cevabı gideceğiniz ülkeye ya da bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin Schengen vizesi ve Kanada vizesi için gerekli belgeler arasında seyahat sağlık sigortası poliçesi de yer almaktadır. Ancak vize belgeleri arasında istenmese de bu sigorta yapılmalıdır çünkü bazı ülkeler, pasaport kontrollerinde seyahat sağlık sigortanız olup olmadığını sorabilmektedir.

Seyahat sağlık sigortaları, poliçe genel şartları gereğince öğlen 12:00 de başlayıp öğlen 12:00 de sona ermektedir. Eğer sizin seyahat başlangıç saatiniz öğlen 12:00 den önce ise poliçenizi seyahatinizden 1 gün önce başlatmalısınız. Aynı durum seyahat bitimi için de geçerlidir.

0-80 yaş aralığındaki herkes seyahat sigortası yaptırabilir ve kendini güvence altına alabilir. Fakat ileri yaşlarda yaptırılacak seyahat sigortaları için ek primler alınabilmektedir. 66-69 yaş aralığında %50, 70-75 yaş aralığında %100, 76-80 yaş aralığında ise %200 ek prim ödeyerek seyahat sağlık sigortası teminatlarından yararlanabilirsiniz.

KAZA VEYA HASTALIK DURUMUNDA NE YAPILMALI?

Sigorta ettiren veya sigortalı kaza veya hastalık sonucu ödenmesi gereken muayene, tedavi ilaç ve hastane masraflarını gösteren belgelerin asıllarını veya onaylı suretlerini, tedaviyi yapan hekim veya hastanece doldurulacak ihbar ve tedavi formları ekinde teslim etmekle yükümlüdür.

Seyahat Sağlık Sigortası hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. Size en uygun sağlık sigortası için buraya tıklayarak veya Sigortam Yanımda mobil uygulamamızı yükleyerek dolduracağınız form ile teklif alabilirsiniz.