Mart 14, 2022 admin

Sağlık Sigortasında Ömür Boyu Yenileme Garantisi ve Avantajları

Ömür Boyu Yenileme Garantisi

Ömür Boyu Yenileme Garantisi sağlık sigortalarında sigortalılara önemli avantajlar sağlayan bir özelliktir. Bu garanti ile en basit anlamda sigorta şirketleri, sigortalılarına ömür boyu sağlık sigortalarını aynı plan ile yenileyebilecekleri sözünü verir.

Ömür boyu yenileme garantisi verme sürecinin işleyişi sigorta şirketleri arasında farklılık gösterebilmektedir. Bazı sigorta şirketleri 3 yıllık kesintisiz sigortalılık süresi sonunda yapılan değerlendirmeyle bu garantiyi verirken, bazı şirketlerde bu süre daha uzun olabilmektedir. Sağlık sigortaları, bireysel veya grup sigortaları olarak düzenlendiği gibi, yenileme garantili veya yenileme garantisiz olarak da düzenlenebilir.

ÖMÜR BOYU YENİLEME GARANTİSİ NASIL ALINIR?

Ömür boyu yenileme garantisi alabilmek için sigorta şirketi tarafından belirlenen süre boyunca, aynı sigorta şirketinin sigortalısı olunmaya devam edilmelidir. Sigortalıya ömür boyu yenileme garantisi hakkı tanındığında daha sonra bu hakkın kapsamı sigortalı aleyhinde değiştirilemez, daraltılamaz veya teminat limiti düşürülemez.

Bu garanti belirlenirken, sigorta şirketleri tarafından ömür boyu yenileme garantisi taşıyacak olan sözleşmenin teminatlarını ve primlerini tespit edebilmek adına sigortalının geçmiş dönemlerdeki sağlık durumlarına bakılır. Riskli hastalık tespiti yapıldığında özel şartlar altında bazı hastalık ek primleri belirlenebilir veya hastalık teminat dışı bırakılabilir.

Sigorta şirketleri, ömür boyu yenileme garantisi hakkı kazanan kişiler için sonradan ortaya çıkan hastalıkları kapsam dışı bırakamaz ve ortaya çıkan hastalıklar için hastalık ek primi talep edemez.

Ömür boyu yenileme garantisi hakkı kazanıldıktan sonra yüksek maliyetli hastalıklar için herhangi bir muafiyet durumu söz konusu olamaz. Ayakta veya yatarak tedavilerde tedavi değişikliği yapılmak istendiğinde ömür boyu yenileme garantisi bozulmaz.

Sağlık sigortaları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. Size en uygun sağlık sigortası için buraya tıklayarak veya Sigortam Yanımda mobil uygulamamızı yükleyerek dolduracağınız form ile teklif alabilirsiniz.