Aralık 22, 2021 admin

Konut Sigortası Neleri Kapsar? DASK Yerine Geçer mi?

Konut Sigortası NedirKonut Sigortası Neleri Kapsar? sorusu bu sigortayı yaptırmak isteyenler için en temel soru olarak karşımıza çıkıyor.

Konut Paket Sigortası, yangından hırsızlığa, depremden su baskınına, izolasyon yetersizliğinden yakıt sızmasına, cam kırılmasından elektronik cihaz hasarlarına ve komşulara verilecek zararlara kadar pek çok riske karşı güvence verir. Farklı birçok branşta poliçe yaptırılması yerine Konut Paket poliçeleri tek bir poliçede pek çok riski teminat altına alır.

KONUT SİGORTASI DASK YERİNE GEÇER Mİ?

DASK yani Zorunlu Deprem Sigortası devlet tarafından zorunlu kılındığı için, diğer sigorta türleri yerine geçerli sayılamaz. DASK, deprem ve depremin vermiş olduğu zararları karşılarken; konut sigortalarında poliçede yer alan risklere karşı zararlar karşılanır. Bu sigortanın kapsamı istek doğrultusunda genişletilebilir. Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) sadece tapu sahibi olan kişileri ilgilendirirken, konut sigortası kiracı ve ev sahipleri tarafından da yaptırılabilir.

KONUT SİGORTASI HAKKINDA ÖNCELİKLİ BİLMENİZ GEREKENLER

Sigorta yaptırmadan önce teminat kapsamına ve hangi riskleri ne kadar limitle teminat altına alındığı bilmemiz ayrıca hasar anında herhangi bir mağduriyet yaşamamak için bina ve eşyalarımızın değerlerini bilmemiz önemlidir. Konut Paket ürünlerinde sunulan teminat içeriği, sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebileceğinden sigorta yaptıracakların ürün seçiminde bunu göz ardı etmemeleri gerekir. Konutun bulunduğu bölgenin iklim koşulları, hangi katta olduğu, şehirden uzaklığı vb. çok sayıda faktör sigorta ihtiyacını ve sigorta kapsamını etkiler.

KONUT SİGORTASI SADECE EV SAHİPLERİ İÇİN DEĞİLDİR

Bu sigorta, sadece ev sahipleri için değil kiracılar için de büyük önem taşır. Kiracılar sadece ev eşyalarını ve kendilerinin kusuru yüzünden binada oluşabilecek zararlar nedeniyle mal sahibine karşı sorumlulukları teminat altına almaktadır. Konut Sigortası evin içindeki eşyaları da risklere karşı koruduğundan dolayı o konutta yaşayan kiracılar için de sigorta yaptırmak önemlidir.

Konut Sigortası hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. Size en uygun doğum sigortası için de buraya tıklayarak veya Sigortam Yanımda mobil uygulamamızı yükleyerek dolduracağınız form ile teklif alabilirsiniz.