Nisan 26, 2022 admin

Kaza Anında Yapılması Gerekenler

Kaza Anında Yapılması GerekenlerKazalar, trafiğe çıkan tüm sürücüler için var olan risklerden biridir. Dolayısıyla kaza anında yapılması gerekenler konusunda tüm sürücülerin bilgi sahibi olmaları gerekir.

Trafik kazaları sonrasında yapılacak işlemler sürücüleri veya yakınlarını daha ciddi maddi veya manevi kayıplara karşı korurken, birçok hukuki problemin de yaşanmasının önüne geçer.

KAZA ANINDA YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

Kazada herhangi bir yaralanma yaşanmaması durumunda maddi hasar tespitine geçilebilir. Öncelikle bir tutanak ile yaşanan hasar resmi hale getirmelidir. (kaza tespit tutanağı, resmi kolluk kuvvetleri tutanağı vs.) Yasa gereği hasar tarihinden itibaren 5 iş günü içerisinde hasar ihbarında bulunulması gerekmektedir. Hasar anında sigortalıdan sigortalı değilmişçesine zararı önlemeye, azaltmaya ve hafifletmeye yarayacak önlemlerin alınması beklenmektedir. Ancak zorunlu ve acil durumlar dışında hasar konusu yer veya mallarda bir değişiklik yapılmaması, hasara ilişkin delil ve kanıtların korunması gerekmektedir.

HASAR DURUMUNDA ZARAR NASIL TESPİT EDİLİR?

Maddi hasarlarda hasarın doğru şekilde tespit edilmesi çok önemlidir. Yaşanan bir hasar sonrası açılan hasar dosyasına istinaden görevlendirilen bağımsız sigorta eksperinin hasarı incelenmesi akabinde sigorta şirketinin tazminat çalışması sonlandırılmaktadır.

KAZA TESPİT TUTANAĞI NEDİR? HANGİ DURUMLARDA TUTULMAZ?

Sadece maddi hasarlı trafik kazalarında; kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da sürücüleri ile anlaşıldığı takdirde, sürücüler kendi aralarında Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurabilirler.

Aşağıdaki durumlarda bu tutanak doldurulmamalıdır:

  • Kaza yapan herhangi bir tarafın sürücü belgesi yoksa veya yetersiz ise;
  • Kaza yapan herhangi bir tarafta yaş küçüklüğü var ise veya alkol veya akıl sağlığı şüphesi var ise;
  • Kaza yapan herhangi bir tarafta kamu aracı veya kamu malına verilen bir zarar var ise;
  • Kaza yapan herhangi bir taraf 3. Kişilere ait eşyalara zarar verdi ise;
  • Kaza yapan herhangi bir tarafta trafik sigortası yok ise; (Yurtdışından gelen araçlar için düzenlenmiş Yeşilkart-Green Card belgesi de trafik sigortası yerine geçmektedir)
  • Kaza yapan herhangi bir tarafta ölüm veya yaralanma var ise

kaza tespit tutanağı doldurulamaz. Eğer Sigortam Yanımda mobil uygulamasını kullanıyorsanız, kaza anında uygulamamızdan da faydalanabilirsiniz.

Sigortam Yanımda mobil uygulamanızı şimdi cihazınıza yüklemek için buraya tıklayınız!