Ekim 3, 2023 admin

Daini Mürtehin Şerhi Nedir?

Daini Mürtehin Şerhi, sıkça bilinmeyen bir terimdir. İfade edilen kelimelerin anlamlarına baktığımızda, “dain” kelimesi “alacaklı” ve “mürtehin” kelimesi ise “rehin” anlamına gelir. Daini mürtehin, risk durumlarında alacaklının haklarını korumak için uygulanan bir prosedürdür.
Daini Mürtehin’in Temel Amaçları Nelerdir?
Daini mürtehinin ana hedefi, alacaklı tarafın güvence altına alınmasıdır. Bu konsepti daha iyi anlatmak için bir örnek verelim: Bankadan kredi alarak bir araç satın almayı düşündüğünüzde, kasko sigortası yaptırmak istediğinizde, poliçe üzerinde finans kurumunun “rehinli alacaklı” olarak belirtildiğini görmüş olabilirsiniz. Aslında bu, kredi veren bankanın talep ettiği bir işlemidir. Bu durumda, taşınabilir bir mal olan aracınıza, ilgili yasalara göre “menkul rehini” uygulanır. Araçla ilgili tüm tarafların çıkarları, sigorta sözleşmesi aracılığıyla koruma altına alınmalıdır. Bu durumda iki farklı yaklaşım izlenebilir. Birincisi, araç sahibinin araç üzerindeki çıkarlarını sigorta altına almasıdır. İkincisi ise rehinli alacağı olan kişinin aracını, alacak miktarı kadar sigortalatmasıdır.
Araç değer kaybettiğinde veya alacak miktarı satış fiyatından tahsil edilemiyorsa, ödenmesi gereken zorunlu sigorta tazminatı, rehinli alacaklı olan kişinin alacağına karşılık sigortalı aracın yerine konur. Daini mürtehin aynı zamanda ev alırken yapılan konut sigortalarında da kullanılabilir.
Daini Mürtehin Nasıl Kaldırılır?
Herhangi bir sebep yüzünden kredi aldıktan sonra “rehinli alacaklı” durumunda olan bankaya, kredi ödemelerinizi tamamlamadan rehin kaldırılmaz. Tüm borcunuzu ödedikten sonra, konut veya taşıt rehinini kaldırmak için bankanızın şubesini ziyaret etmelisiniz.
Bu konuda daha detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. Size en uygun sigorta için buraya tıklayarak veya Sigortam Yanımda mobil uygulamamızı yükleyerek dolduracağınız form ile teklif alabilirsiniz.