Nisan 11, 2022 admin

Bireysel Siber Güvenlik Sigortası Nedir?

Bireysel Siber Güvenlik SigortasıBireysel Siber Güvelik Sigortası günümüzde artık internetin yaşamımızın her anında yer almasıyla birlikte ön plana çıkan bir sigorta türüdür.

Pandemi ve onun sonuçlarından birisi olan uzaktan çalışma ile dijitalleşmenin hızlanması siber riskleri de beraberinde getirdi. Dijitalleşen dünyada kötü amaçlı yazılımlar da günden güne gelişmeye ve etki alanını büyütmeye devam ediyor. Yapılan araştırmalar siber güvenlik ihlallerinin özellikle uzaktan çalışma ve pandemi döneminin de etkisiyle 2021 yılında katlanarak arttığını gösteriyor. Bu noktada Türkiye de dünyadaki siber saldırılardan en çok etkilenen ülkeler arasında yer alıyor. Fidye yazılımları, kimlik avı hırsızlıkları, web tabanlı saldırılar, zararlı APT ve oltalama saldırıları, günümüzde en sık karşılaşılan siber saldırı türleri olarak ortaya çıkıyor. Bu saldırılar itibar ve para kaybına neden oluyor.

Bu siber olumsuzluklara karşı devreye giren Bireysel Siber Güvenlik Sigortası ile sigortalıya kimlik hırsızlığına uğraması, ödeme araçlarının hileli veya kötüye kullanımı, yaşadığı online alışveriş anlaşmazlıkları ve sanal dünyada saygınlığına zarar verilmesi durumunda destek ile bu süreçlerde gerekiyorsa hukuki danışmanlık hizmeti sunuluyor. Sigorta kapsamında sunulan ana teminatlar kimlik hırsızlığı, online saygınlığa zarar verilmesi, e-alışveriş anlaşmazlıkları ve ödeme araçlarının hileli kullanımı olarak sıralanıyor. Diğer teminatlar arasında ise kişisel şifre çalınması, hukuki danışma çağrı merkez hizmeti yer alıyor.

Sigortalılara dijital ortamdaki risklere karşı koruma ve geniş kapsamlı bir güvence sağlanıyor. Kimlik hırsızlığı sebebiyle oluşabilecek gelir kaybı ve zorunlu olarak yapılacak hukuki masraflarla sigortalılar adına açılacak banka hesaplarında oluşacak zararlar yanında, dolandırıcılık kapsamında ödeme araçlarının hileli kullanımı ve ATM hırsızlığı ile ödeme kartı kullanılarak ATM’den çekilen paralar da Bireysel Siber Güvenlik Sigortası güvencesi altına alınıyor.