Temmuz 6, 2022 admin

Bireysel Emeklilik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bireysel EmeklilikHer ay bütçenizden bir miktar parayı Bireysel Emeklilik Sistemi’ne aktarmaya başladınız ve emeklilik için gün sayıyorsunuz. Peki, ne zaman emekli olacağınız ya da ödemeleri nasıl alacağınızı biliyor musunuz?

Bireysel Emeklilik Sistemi, rahat bir emeklilik dönemi için bireylerin çalışma yaşamları süresince birikim yapmasını sağlayan, Sosyal Güvenlik Sisteminin tamamlayıcısı olarak emeklilik gelirine ek bir gelir sağlayan özel emeklilik sistemidir.

Bu sayede ikinci bir emeklilik hakkı elde eder, emeklilik dönemlerinizde de aktif çalışma döneminizdeki yaşam standardınızı koruyabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemi, emeklilik döneminizde kullanmanıza yönelik bireysel tasarruflarınız için avantajlı ve çeşitli seçenekler sunar. Birikimleriniz risk tercihleriniz doğrultusunda sizin seçtiğiniz planlar dahilinde yine sizin seçtiğiniz fonlara yönlendirilir. Fonlar uzmanlar tarafından yönetilir.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI VE DEVLET KATKISIYLA YÜZDE 30 GETİRİ AVANTAJI

2022 yılının Temmuz ayında asgari brüt ücret tutarına yapılan yüzde 30’luk zamla beraber eskiden 42 bin lira üzerinden yüzde 25 alırken şimdi 60 bin lira üzerinden yüzde 30, yani 18 bin lira alınmakta. 45 yaş üstündeki kişilere, bireysel otomatik katılım sistemi ile bireysel emeklilik sistemine dâhil olma opsiyonu da getirildi. Burada otomatik katılımdaki devlet katkısı ile bireysel gönüllü sistemdeki devlet katkısı birbirinden ayrı çalışmaktadır. Dolayısıyla iki sisteme dâhil olan kişiler için devlet katkısı limiti 120 bin TL’ye çıkmış bulun. Bu da yılda 36 bin lira, yüzde 30 getiri demek oluyor.