Şubat 10, 2022 admin

Araç Satarken Kasko Devri Olur mu?

Araç Satarken KaskoAraç satarken kasko sigortasının devir edilip edilmediği birçok sigortalanın merak ettiği soruların başında gelmektedir.

Tıpkı trafik sigortasında olduğu gibi kasko sigortası da iptal edilerek iade alınabilir. Araç satarken kasko poliçesi alıcıya devredilmez yani el değiştirmez. Sigorta şirketi tarafından kasko sigortası otomatik olarak iptal edilir.

KASKO SİGORTASI YENİ ARACA DEVREDİLEBİLİR Mİ?

Araç sahibi kasko sigortasını yeni aracına devredebilir ya da kalan gün sayısına göre primini hesaplatarak sigorta şirketinden ödeme talep edebilir. Devir işleminde ise yeni araç için ayrı bir poliçe hazırlanır. İki poliçe arasında prim farkı söz konusu ise de bu fark sigortalı tarafından ödenir.

YENİ BİR ARAÇ ALIRKEN HASARSIZLIK İNDİRİMİ DEVAM EDİYOR MU?

Hasarsızlık indirimi araç ya da kasko şirketi özelinde bir hak olmayıp, sigortalı kişiye tanınmış bir haktır. Bu sebeple araç alım satımı ya da sigorta şirketinin değiştirilmesi gibi durumlarda kaybolmaz.

KASKO SİGORTASI PRİM İADESİ NASIL HESAPLANIR?

Araç satarken kasko sigortasının iptal edilmesi işleminde sigortalı ödemeyi gerçekleştirmiş ise iptal talebinde bulunulan gün ve poliçe vadesi arasında kalan süre için sigorta şirketi yine gün üzerinden hesaplama yaparak fazla tahsilat tutarını sigortalıya iade eder. Kasko sigortası poliçesi iptal edildiğinde, poliçenin kalan günleri için hesaplanacak prim tutarı sigortalıya iade edilir.

Kasko Sigortası hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. Size en uygun sigorta için buraya tıklayarak veya Sigortam Yanımda mobil uygulamamızı yükleyerek dolduracağınız form ile teklif alabilirsiniz.