Kasım 8, 2021 admin

Ağır Hasar Kaydı Nedir, Nasıl Belirlenir?

Ağır Hasar Kaydı Nedir?Ağır Hasar Kaydı terimi, bir aracın trafik kazası sonrasında belirlenen bir seviyenin üzerinde hasarının olması durumunu ifade eder.

Trafik kazasında aracın kaput, kapı, tampon gibi bir bölgesinde büyük hasarlar oluştuğunda araç için hasar kaydı açılır. Araçta oluşan zarar ekspertiz raporlarına göre belirlenir. Ağır hasar kaydına sahip araçlar, alım satım sırasında piyasa değerinden daha düşük tutarlara satılmaktadırlar. Satın alma işlemine tabi tutulan aracın hasar kaydı bilgisi Tramer (Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi) üzerinden yapılan araç sorgulamasıyla öğrenilebilinir.

Ağır hasarlı araçların muayene ve sigortaları yaptırıldığı sürece trafiğe çıkmalarında bir sakınca yoktur. Ağır hasarlı bir aracın trafiğe çıkmasının sağlıklı olmayacağının tespit edildiği durumlarda araç trafikten men edilir ve bu duruma de pert kaydı denir.

Ağır hasar kaydı neye göre belirlenir?

Genelde araç sahibi olmak isteyenlerin kafalarını karıştıran bir soru da ağır hasarın hangi kriterlere göre belirlendiğidir. Bu kayıt, aracın geçirdiği kaza sebebiyle ne şekilde ve nasıl bir zarar aldığının belirlenmesiyle oluşturulur. Kaza sonrası expertiz raporlarında aracın tamir masrafları sıfır değerine yakın bir aralıkta olursa ağır hasarlı olarak işlem görür. Aracın tamir masraflarının sıfır fiyatına göre %70 oranı ve üzerinde çıkması ağır hasar kaydının açılmasına ve trafiğe çıkmasının tehlikeli hale gelmesine neden olur. Örneğin araçtaki hasar 70 bin TL veya üzerinde bir tutarsa ve aracın o anki piyasa değeri de 100 bin TL ise ağır hasar kaydı oluşturulur. Bu kayıt Tramer sistemine işlenmekte olup, plakası değişse bile sistemden silinmemektedir.

Ağır hasar kaydı sorgulaması nasıl yapılır?

İkinci el araç alımlarında mutlaka öncelikle aracın ağır hasar kaydı sorgulanmalıdır. Bu sorgulama işlemi anlaşmalı GSM operatörlerinden SMS ile kolayca yapılabilmektedir. Sorgulanacak aracın plakası aralarında boşluk olmadan yazılıp 5664’e sms gönderildiğinde aracın tüm hasar kayıtları sms gönderilen cep telefonuna kısa süre içerisinde gönderilmektedir. Telefonla sorgulama yapmak içinse 1890 Alo Hasar çağrı merkezi aranabilir veya sbm.org.tr internet sitesi üzerinden sorgulama yapılabilir.

Sigortam Yanımda ile hemen size en uygun kasko teklifi almak için tıklayın!